Brno, 26. srpna
< zpět na aktuality
Dohoda o těžbě v Turówu mezi Polskem a Českem je nejenom nedostatečná, ale také v rozporu s českou a evropskou legislativou. Z toho důvodu na ni člen platformy Společně pro vodu, Sousedský spolek Uhelná, podal stížnost k Ústavnímu soudu. Ten ji dnes s odůvodněním, že se těmito věcmi nezabývá, odmítl.
V praxi rozhodnutí soudu ukázalo to, na co jsme poukazovali a čeho jsme se obávali, totiž že v Česku neexistuje žádná instance, která by mohla dohodu přezkoumat. „Formalistický přístup soudu nás mrzí. Místní dlouhodobě upozorňují na porušování svých práv a teď i Ústavní soud jim nechce pomocí. Jediný, kdo momentálně může začít jednat je Evropská komise. Ještě vhodnější by však bylo obnovit jednání obou stran a obsah dohody, která nepomáhá místním obyvatelům, změnit,” komentuje situaci právnička Petra Kalenská z expertní skupiny Frank Bold, která stížnost zpracovala.
Jak už jsme mnohokrát upozornili, dohoda, kterou Česká republika s Polskem uzavřela ohledně dolu Turów, obyvatele českého území neochrání před úbytkem vody. Zajistila jen část peněz na krizovou infrastrukturu - vodovody - aby občané v poškozeném území měli alespoň co pít.
Podle analýzy právních expertů dohoda navíc porušuje evropské právo. Dobře víme, že i v tak náročných časech, jakým nyní v Evropě čelíme, je nezbytné chránit základní pilíře, na kterých Evropská unie stojí, a to je zejména dodržování vlády práva. Vypuknutí války na Ukrajině nám pak mimo jiné ukazuje i to, jak zranitelný je stát, pokud nemá k dispozici vlastní strategické zdroje. Je proto nutné chránit vodu na našem území kvalitní dohodou, která zajistí nejen dočasné kompenzace, ale i skutečně zamezí odtoku vody z České republiky.